ÇOCUK GELİŞİMİNDE TABLET AKILLI TELEFONLAR VE TV

Hemen hemen her evde akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanılmaktadır. Biz büyükler bile bu araçlar ile bu kadar ilgilenirken, çocukların da ilgi duymaları çok normaldir. Özellikle de bizlerin davranışlarını model aldığını düşünürsek, bizim tablet ve akıllı telefonlarla ilgilenme şeklimiz ve süremizde daha da önem kazanmaktadır.

Çoğumuz kullandığımız araçların asıl amacı iletişimin yanı sıra, oyun amaçlı da kullanmaktayız. Dolayısıyla anne ve babasını bu araçlarla oyun oynarken ve keyif alırken gören çocuklarda buna benzer davranışlar içine girme isteğinde olabiliyorlar. Bu davranışlarda olmak, çocuğun önünde telefon ile oyun oynamak, bu nedenle çocuğun zamanından çalmak ne kadar yanlışsa, çocuk da oyun oynamak istediğinde “Hayır olmaz” deyip tamamen izin vermemek yasaklamakta o kadar anlamsızdır.

Televizyon, tablet ve telefon karşısında uzun süre zaman geçiren çocukların gelişimi üzerine tabiki de çok büyük etkileri vardır; Beyin gelişimleri olumsuz etkilenir, dil gelişiminde gerileme ya da gecikme olabilir. Görme bozuklukları ve göz hasarları oluşabilir. Vücut duruşlarında bozukluklar olabilir. Davranış problemleri ortaya çıkabilir. İstendiğinde ve verilmediğinde ya da kendisinden geri istendiğinde çocuk itiraz ve reddetme davranışı gösterir. Sonucunda da ağlama ve öfke nöbeti olmaktadır. Motor gelişimleri olumsuz etkilenir, gerçek çocuklarla oyunlar oynamayıp, sürekli sanal da takılan çocukların hayal gücü gelişmeyebilir. Dikkat dağınıklığı, eksikliği sonucuyla karşılaşılabilir.

Bunun için anne babalara tavsiye olarak ; Kullanım süresi için kesin kurallar kararlaştırın, koyduğunuz kurallarla ilgili tutarlı ve kararlı olun. Telefon tablet oyuncak değildir. Çocuğunuz zaman geçirsin diye ona vermeyin. Çocuğunuzun yanında siz de oynamayın.

Çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman, her dakika çok değerli. Ekran karşısında değil de oyun oynayarak, iletişim kurarak geçirmeye özen gösterin. Çocuklarımızı tv, tablet ve telefonun esiri yapmayalım lütfen.

İletişim

Özel Çocuk Dünyası Anaokulu

Adres :

Tepebaşı Mah. Çap Sok. No:1 Keçiören / ANKARA

Telefon

: (0312) 361 78 72
Mobil Telefon : 0533 303 66 63
E-Mail : bilgi@ozelcocukdunyasi.com
Facebook : çocuk dünyası anaokulu