OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARDA AYRILIK KAYGISI

Ayrılma kaygısı çocuğun anne ya da anne modeli bir kişiden ayrıldığında yaşadığı yoğun kaygı hali olarak tanımlanabilir. Anneden ayrıldığında bu çocuklar aşırı sıkıntı içine girer, huzursuz olur ve üzülürler. Bu durumla baş edemeyecekleri için de anneden ayrı kalmak istemezler. Ayrıldıklarında ise yoğun tepki verirler.

Anne ile çocuk arasında, anne karnından başlayan yoğun ve sıkı bir ilişki vardır. Çocuk anne karnında iken adeta anne ile bir bütün gibidir. Dünyaya geldikten sonra da bu sıkı bağ devam eder. Bu beklenen ve doğal bir süreçtir. Anne çocuk arasında sağlıklı bağlanma istenen de bir şeydir aslında. Çocuk, bebeklik döneminde fiziksel ve duygusal tüm ihtiyaçlarını anneden karşılar. Beslenmesi, temizliği, korunması için anneye muhtaçtır. Sevilme, ten teması, sıcaklık gibi duygusal doyumunu da anne karşılar. Çocuk, anne sayesinde kendini dış dünyadaki tüm tehlikelere karşı güvende hisseder. Anne var ise sorun yoktur onun için. Aynı duyguların benzeri anne için de geçerlidir. Anne de çocuğun korunmaya olan ihtiyacının farkındadır ve buna azami dikkat eder. Bir ağlama sesi onu rahatsız eder. Bu nedenle aslında anne çocuk arasında yaşamın ilk yıllarında var olan bu yoğun bağ, iki taraflıdır. Anne dışında başka bakım veren bir kişi var ise çocuk, anneye karşı olan bağın benzerini bu kişi ile de kurar. Anne olmadığında, anne modelini anne yerine koyarak kaygısını azaltır. Anne modeli ile kurulan bu bağ da sağlıklı kabul edilir.

Okul öncesi çocukların ayrılık kaygısını kolaylaştıracak öneriler:

  • Tutamayacağınız sözler vermeyin.
  • Her şeyi sabit tutun, her yaptığınızı bir rutine oturtun. Bu rutin dışında çocuğunuza yeni bir şey söylemeyin.
  • Ondan asla gizlice kaçmayın. Gidişinizi açıklayın.
  • Olumsuz kelimeler kullanmakta kaçının. “Okuldan nefret ettiğini biliyorum.” Demek yerine, “Üzgün hissettiğini duydum.” deyin.
  • Eski arkadaşlarıyla irtibatta olun. Örneğin, geçen seneki arkadaşlarıyla buluşup oynamalarını ve etkili zaman geçirmelerini sağlayın.
  • Çocuğunuza yeni yerlerde daha önce de korktuğunu ama bunun geçtiğini anlatın.
  • Örneğin, “Hatırlıyor musun, hayvanat bahçesinden de korkmuştun, ama şimdi orayı çok seviyorsun!” gibi.
  • Okula başlamadan önce, çocuğunuza okulu ve öğretmenleri anlatın. Bunu, binanın ve öğretmenlerin fotoğraflarını göstererek ve anlatarak yapabilirsiniz.
  • Alışana kadar okula küçük bir oyuncakla gitmesine izin verebilirsiniz.

İletişim

Özel Çocuk Dünyası Anaokulu

Adres :

Tepebaşı Mah. Çap Sok. No:1 Keçiören / ANKARA

Telefon

: (0312) 361 78 72
Mobil Telefon : 0533 303 66 63
E-Mail : bilgi@ozelcocukdunyasi.com
Facebook : çocuk dünyası anaokulu